Meet the Pack

Executive Committee

Yolan Friedmann

Chief Executive Officer

Alison Jånicke

Head of Resource Development

Dr Harriet Davies-Mostert

Head of Conservation

Mandy Poole

Chief Operations Officer

Senior Managers

Dr Ian Little

Senior Manager: Habitats

Kerryn Morrison

ICF/EWT Senior Manager: Africa

Constant Hoogstad

Senior Manager: Industry Partnerships

African Crane Conservation Programme

Tanya Smith

South Africa Regional Manager

Bradley Gibbons

Highland Grassland Field Officer

Christie Anne Craig

PhD Candidate & Western Cape Field Officer

Cynthia Chigangaidze

Senior Administrator

Janine Rennie

Southern Drakensberg Field Officer

Lara Jordan

Drakensberg Project Coordinator

Matthew Becker

Africa Programme Officer

Steven Segang

Highveld Community Projects Officer

Thabo Madlala

Drakensberg Community Project Officer

Dr Unjinee Poonan

Community Specialist

Dr Adalbert Aine-omucunguzi

East Africa Regional Manager

Mwape Sichilongo

Southern Africa Floodplains Regional Manager

Daniel Munana

Rwanda Field Coordinator

Joyeuse Imigambi

Project Assistant, Nyabaronga Wetland, Rwanda

Olivier Ngabonziza

Project Assistant, Rugezi Marsh, Rwanda

Rukundo Emmanuel

Project Assistant, Akanyaru, Rwanda

Griffin Shanangu

Zambia Country Coordinator

Kelvin Steven Floyd

Zambia Research Associate

Jimmy Muheebwa

Uganda Projects Coordinator

Maurice Wanjala

Kipsaina Crane and Wetlands Conservation Group, Kenya

Vivian Nekesa

Western Kenya Field Coordinator

Eva Bii

Field Assistant: Kingwal Wetland, Kenya

Birds of Prey Programme

Dr Gareth Tate

Programme Manager

John Davies

Project Coordinator: Raptor Conservation and Research

Dr Lindy Thompson

Project Coordinator: Vulture Conservation and Research

Rebecca Mabuza

Administrator

Ronelle Visagie

Project Coordinator: Platberg Karoo Raptor Project

Tselane Rebothile Rachuene

Field Officer: African Grass Owl Project

Carnivore Conservation Programme

Vacant

Programme Manager

Cole du Plessis

KZN Regional Coordinator

Derek van der Merwe

Limpopo Regional Coordinator

Grant Beverley

Lowveld Regional Coordinator

Joseph Hlako

Waterberg Community Conflict Mitigation Field Officer

Kulani Nyakane

Lowveld Carnivore Conservation Community Field Officer

Vincent van der Merwe

Eastern Cape Regional Coordinator

Drylands Conservation Programme

Cobus Theron

Programme Manager

Bonnie Schumann

Nama Karoo Coordinator

Esther Matthew

Specialist Conservation Officer

Jessie

Scent Detection Dog

Hester de Wee

Nursery Keeper and Community Engager

Insauf de Vries

Administration and Field Support Officer

Johnny Arends

Handyman and Nursery Worker

National Biodiversity & Business Network

Megan Murison

Programme Officer

Joel Houdet

BDP Consultant

Source to Sea Programme

JP Le Roux

Marico Catchment Conservation Coordinator

Nkosinathi Nama

Amathole Freshwater Species Project Coordinator

Soutpansberg Protected Area

Oldrich van Schalkwyk

Programme Manager

Catherine Vise

Water Conservation Project Coordinator

Climate Vhutari Hlungwani

Water Ranger

Elias Elvis Sithole

Water Ranger Team Leader

Khathutshelo Mukhumeni

Field Ranger

Richard Ndou

Water Ranger

Shumani Makwarela

Senior Field Ranger & Water Ranger Team Leader

Shumani Edward Mutenda

Water Ranger

Tharollo Mthisi

Field Ranger

Threatened Amphibian Programme

Dr Jeanne Tarrant

Programme Manager

Cherise Acker

Senior Field Officer

Jiba Magwaza

Junior Field Officer

Joshua Weeber

Table Mountain Project Intern

Njabulo Gcabashe

Biodiversity Protection Officer

Nonkululeko Nzama

Biodiversity Protection Officer

Urban Conservation Programme

Emily Taylor

Project Coordinator: Gauteng Biodiversity Stewardship and Education for Sustainable Development Programmes

Zethu Sibiya

Education for Sustainable Development Project Officer

Vultures for Africa

Andre Botha

Programme Manager

Rebecca Mabuza

Administrator

Wildlife and Energy Programme

Lourens Leeuwner

Programme Manager

Amos Letsoalo

Senior Field Officer

Dalena de Wee

Renewable Energy Field Officer Intern

Ju-Ann Josephs

Renewable Energy Field Officer Intern

Lizel Tolken

Renewable Energy Field Officer

Marianne Golding

Administrator

Matt Pretorius

Senior Field Officer

Megan Murison

Programme Officer

Mietjie van Wyk

Renewable Energy Field Officer Intern

Oscar Mohale

Senior Field Officer

Ronelle Visagie

Field Officer

Ndzalama Chauke

Junior Field Officer

Tamsyn Galloway

Conservation Science Intern

Wildlife and Transport Programme

Wendy Collinson-Jonker

Programme Manager

Innocent Buthelezi

Field Officer

Brilliant Mashao

Student

Thabo Hlatshwayo

Student

Wildlife in Trade Programme

Ashleigh Dore

Programme Manager

Dr Andrew Taylor

Senior Trade Officer

Ndifelani Mulaudzi

Trade Officer

Shadi Henrico

Conservation Canine Project Coordinator

Qolile Mathebula

Conservation Canine Handler

Hitsch

EWT Conservation Canine (Detection)

Samson Phakathi

Senior Trade Officer

Shayen Seebran

Conservation Canine Handler

Fury

EWT Conservation Canine (Detection)

Matthys ‘Gys’ Geyser

Conservation Canine Project Trade Officer

Conservation Science Unit

Dr Lizanne Roxburgh

Senior Scientist

Claire Relton

Conservation Science Officer

Dr Dominic Henry

Ecological Modelling Specialist

Samantha Page-Nicholson

Lion Database Coordinator

Tamsyn Galloway

Conservation Science Intern

Finance

Florence Nkholise

Head of Finance

Ayanda Sibiya

Accountant

Lauren Bailey

Accountant

Melissa Govindsamy

Senior Bookkeeper

Fundraising

Claire Patterson-Abrolat

Senior Technical Writer

Frank Jackson

Business Development Officer

Rebecca Mabuza

Administrator

Tammy Baker

Business Development Officer

Dr Tim Jackson

Senior Technical Writer

Human Resources and Administration

Emma Chisare

Human Resources Assistant

Dorah Mncube

Housekeeper

Sizakele Ntsele

Office Administrator & Catering

Thembi Mlimi

Housekeeper

Information Technology

Yves Manana

Information Technology Manager

Marketing and Communications

Belinda Glenn

Marketing and Communications Manager

Khanya Peacock

Designer